Foto - Nebojme se pecovatDobrá rada nad zlato!

V sobotu 12.9. odpoledne jsem se zúčastnila semináře: „NEBOJME SE PEČOVAT O SVÉ BLÍZKÉ DOMA“.

Komukoli se může stát, že nehoda či vážná nemoc zasáhne jeho rodinu – děti, rodiče či prarodiče. Pokud zůstane nemocný upoután na lůžko, byť jen dočasně, potřebuje naši obětavou pomoc. Docela mě překvapilo, jak několik důležitých informací může změnit noční můru mnoha lidí v přijatelnou a zvládatelnou službu těm, které máme rádi.

Po první lekci jsem si rozšířila náhled na pečující i opečovávanou osobu. Lektorka z „Heveru“ nás seznámila s řadou „maličkostí“, jejichž řešení považuje zdravý člověk za zbytečné, ale pro osobu nemocnou nebo s trvalejším pohybovým omezením mají velký význam po fyzické i psychické stránce.

Poté jsme absolvovali praktický nácvik v tom, jak polohovat, posadit a přemístit opečovávanou osobu, nebo jak neublížit svým zádům v případě, že manipulujeme s někým, kdo je těžší, než my sami.

Nakonec jsme probrali základy psychologie, ošetřování a sociálního zabezpečení. Lektoři nám ochotně odpovídali na dotazy, které se stále množily – hlavně při praktických ukázkách, kdy vše probíhalo v odborném a zároveň humorném duchu. Poradili nám různé „domácí vychytávky“ (úplně jak v televizním Receptáři) – např. jak přizpůsobit lůžko, kde zapůjčit nebo koupit pomůcky, co mít v domácí lékárničce. Ale i takovou věc, že vhodné připojištění domácnosti nám může ušetřit bolesti hlavy v případě nečekané škody vzniklé v souvislosti s domácí péčí.

S očekáváním nových a užitečných rad se těším na další lekci semináře. Uskuteční se v sobotu 3.10.2015 od 14 h v domě CASD, Pardubická 173 v Přelouči.

Podle vyjádření vedoucího kurzu pana D. Hrdinky je každé setkání otevřeno i novým zájemcům. Mohu jen doporučit; dobrá rada je v tomto případě opravdu nad zlato!

 J. Marešová